Jak působí magie

Tím, že propíchneme panenku ještě magii neděláme...

 

Laická představa o magii, kterou získáváme z pohádek a mýtů, je založena na okamžitém a přesném účinku kouzel. Myslíme si, že píchneme  vúdú panenku do hlavy a našeho nepřítele začne nesnesitelně bolet hlava, nebo že se nám po magickém rituálu začne okamžitě finančně dařit. Reálně ale magie funguje jinak.

 

Magie jde cestou nejmenšího odporu

magické služby - magiePrvním zádrhelem v této představě je fakt, že magie jde cestou nejmenšího odporu. Ani staré zaklínací knihy nemluví o konkrétním výsledku: takový obraz může spíš uškodit, resp. upínat se ke konkrétní představě může rituál brzdit. Lepší je proto mít před sebou obecný cíl, ke kterému chceme směřovat, ať už se týká destrukce, obrany, lásky nebo čehokoliv jiného.

Vezměme si třeba destruktivní rituál. (ačkoliv je neprovádím ráda...) Je mylné např. píchat do panenky s představou, že člověku, na kterého útočíme, vybuchne hlava. Účinnější je naopak směrovat obecnou negaci, která posílí sklony, které člověk už má: např. dřívější problémy s kůží se vyvinou ve vředy, zhorší se problémy se srdcem, začne chřadnout. Účinek se však nedostaví okamžitě ani přesně, většina takových rituálů je proto prováděna s obecným cílem poškodit. Ani za účelem obrany proti takovýmto vlivům pak nemusíme znát konkrétní příčinu (i když je to samozřejmě dobré), ale můžeme provést obecný rituál na očistu.

 

 

Jde o výsledek magie, nikoliv o cestu

Při rituálech je důležité představovat si výslednou situaci. nakonec však jde o výsledek, nikoliv o cestu, jakou se realizuje. Můžeme si jako symbol bohatství představovat pytel peněz, ale jen těžko se skrz rituál dobereme přesně k tomuto výsledku, i když na finanční situaci zapůsobí pozitivně. Chceme, aby se nám začalo dařit v práci, dáváme do tohoto záměru energii a výsledek se naplní různými maličkostmi (zlepší se naše výkonnost, zkolega nás začne respektovat, šéf si nás váží a přidá nám více penět atd.), které dají dohromady požadovaný cíl. Jde tedy o velmi komplexní působení, kterým se k cíli dopracujeme.

Závěrem: magie funguje, ale ve většině případů se realizuje cestami, které bychom nečekali. Důležitý je výsledek, který magické působení dokáže obstarat.

Vaše Svetava 

Chcete udělit souhlas s využíváním sledovacích cookies?
Další informace

Přijmout Odmítnout